Hızlı İletişim

30 yılı aşkın geçmişimiz ve tecrübeli kadromuzla kusursuz işler yapmaktayız.

icon_widget_image Pazartesi-Cuma: 8:00-17:00; Pazar: kapalı Bandırma Organize Sanayi Bölgesi 1.Sokak No:11, 10902 Gönen/Balıkesir +90 (266) 713 00 22 +90 (266) 713 20 22 icon_widget_image info@atilimendustri.com
ALTACA ENERJİ - BORU KÖPRÜLERİ

Yapısal Çeliğin Tercih Sebebi

“Yapısal Çelik Neden Tercih Edilmeli?” sorusunun cevabını kısaca özetledik.

Yapısal Çelik Neden Tercih Edilmeli?

Yapısal çelik, mimari detaylarda çok yönlü olması ve dayanıklılık talebini fazlasıyla karşılaması sebebiyle birçok proje için ideal yapı malzemesi olarak kullanılır. Yapısal çelik konstrüksiyon sadece çok yüksek yapılarda kullanılması için düşünülemez. Mimari detaylardaki sınırsız tasarım isteği tam da çeliğin işidir. Bu sayede pek çok zirai, ticari ve endüstriyel projenin pek çoğunun ana malzemesi olarak çelik zorlu işlerin üstesinden rahatlıkla gelmektedir. Yapının başından sonuna her alanında çeliğe ihtiyaç duyulabilir. Birkaç örnek vermek gerekirse:

 

 

Yapısal çeliği diğer malzemelere göre ön plana çıkaran diğer özellikleri de aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1. Hızlı İnşa Süresi

Günümüz koşullarında çelik bir binanın yapılmasında maliyet ve program kritik seviyede önemlidir. Bu iki kriter birbiri son derece ilişkili olup düzgün bir program çerçevesinde yapılan yapının hem maliyeti o ölçüde düşük olur hem de kısa sürede yapılmasından ötürü yapının işletilmesi neticesinde geri dönüş süreleri çok daha kısalır. İşine hakim bir yapısal çelik şirketi yapılacak olan yapının tüm çözümlerini proje ortamında bitirir. Piyasadaki rahat ve ucuz bulunan malzemeleri olabilecek en az fire ile kullanarak en optimum çözümü sunar. Bununla birlikte atölye ve sahada en az işçilik gerektirecek şekilde en hızlı çözümü sunar. Bu sayede:

 • İnşa sahasında imalat ihtiyacı ortadan kalkar.
 • İnsan hataları azalır.
 • Sahada çalışan sayısı önemli ölçüde azalır.
 • Yapı sahibinin sahada elektrik harcaması yok denecek kadar olur.
 • Yapı kurulumu sırasında vinç vb. ekipman kullanımı büyük oranda azalır.

Tüm bunlar, tecrübeli bir yapısal çelik şirketinin ekonomi ve başarıyı elde etmesindeki en önemli faktörlerdir.

Yapısal Çeliğin Tercih Sebebi

2. Sınır tanımaz

Yapısal çelik mimari detay çözümlerinde sınır tanımaz. %100’e yakın istenilen her şekle gelebilir. Yüksek mukavemet ve dayanım gerektiren geniş açıklıkların bulunduğu projelerde rahatlıkla kullanılabilir. Özetle, özel mimari tasarımlar ve geniş açıklıklar için gerekli en temel malzemedir çelik. Örnek olarak kullanıldığı yerler:

 • Kapalı alanlar
 • Spor arenaları
 • Tarımsal depolama binaları
 • Depolar
 • Uçak ve ekipman hangarları

Yapı çelik ya da betonarme olsun; cephe ve çatı sistemini görsel bir tasarım harikasına dönüştürmek de çelik ile mümkündür. Bununla ilgili olarak detayları yazımızda bulabilirsiniz: Neden Yapısal Çelik?

3. Ahşap Karşısında Daha Hafif

Ahşap ve çelik bir kiriş aynı yük taşıma kapasitesi altında karşılaştırıldığında ihtiyaç duyulan çelik kirişin ağırlığı ahşap kirişe göre daha hafif olacaktır. Bu, çeliğin gücünün bir göstergesidir. Çelik, maliyet azaltma konusunda aşağıdaki unsurlar üzerinde etkilidir:

 • Nakliye giderleri
 • Basit tasarım çözümleri
 • Daha hafif temel ve yapı elemanları

4. Çevre Dostu

Çelik en iyi geri dönüşüm ürünüdür. Çelik bir yapıda kullanılan malzemeler de muhtemelen bir geri dönüşüm ürünüdür. Bununla birlikte yapınızın ömrünü tamamlaması neticesinde çelik yeniden dönüştürülerek kullanılabilir. Günümüzde çelik üretimi konusunda daha az enerji tüketimi ve en az CO2 salınımı, en çok dikkat edilen ve bu konunun iyileştirilmesi açısından en çok yatırım yapılan konulardandır. Yapısal çelik kesit/dayanım performansı sebebiyle de en küçük malzeme ile en verimli yapıyı sunar. Bu sebeple optimum tasarlanmış bir bina ve yalıtım, bütünüyle izole bir yapı oluşmasında rol oynar. Bu sebeple çelik bir yapı size aşağıdaki kriterleri sunar:

 • Pratiklik
 • Rahatlık
 • Uygun maliyet

5. Şantiye Güvenliği

Güvenlik bir şantiyenin olmazsa olmazıdır. Çelik yapıyı oluşturan parçaların tamamı çelik konstrüksiyon yaptığımız fabrikamızda üretilmesi sebebiyle şantiye ortamında gereksiz bir kalabalık oluşmasının önüne geçilir. Burada planlama ve iş programlarının oluşturulması tecrübe ve etkin kullanılan programlar vasıtasıyla olur. Bu bağlamda yapmayı düşündüğünüz çelik yapılar konusunda efektif çözüm önerilerimizi almak için Atılım Endüstri Çelik Konstrüksiyon ile iletişim kurun. Projelendirme aşamasında farkı hissedeceksiniz.

Yorum Gönder